6. 4. 2021 - Ste vedeli to skrivnost, da narcise v steblu vsebujejo strup?
Kljub temu, da nas je presenetilo res čudno zimsko aprilsko vreme, pa so lepotice narcise, rože, ki krasijo prenekateri vrt in park, prave znanilke pomladi in sporočajo, da se narava prebuja v sončne dni, ko tudi sadno drevje vse bolj cveti in na zelenjavnih vrtovih vsak dan narava bolj zeleni.
Narcise so ene izmed prvih cvetlic, ki lahko pokukajo na plano že vse od februarja do aprila oziroma maja. Seveda je odvisno od tega, kako mrzla je zima. Če jih želimo imeti na našem vrtu, jih moramo posaditi, kar pomeni, da moramo v zemljo zasaditi čebulice že jeseni. Čebulice nato v zemlji prezimijo in ob toplem pomladnem vremenu iz njih začnejo poganjati zelena stebla narcis, kmalu za tem pa tudi prekrasni cvetovi.Poznamo veliko različnih vrst narcis - vse od belih, oranžnih in vseh mogočih kombinacij med rumeno, belo in oranžno barvo. Vrste narcis se med seboj razlikujejo predvsem po barvi cvetov, številu cvetnih listov, dišavnosti, odtenkih rumene, bele in oranžne barve in še bi lahko naštevali.Takšen pogled na narcise nas ponekod čaka danes in v prihodnjih dneh.
Zelo velik pozor! Lepotice narcise vsebujejo strup!
Tega morda mnogi ne vedo, zato naj vam razložimo, zakaj je temu tako in zakaj je potrebno biti previden pri njihovem trganju, ko želimo narediti šopek in kam jih odvržemo, ko odcvetijo.Ko steblo narcise odtrgamo z namenom, da naredimo šopek, se iz njega pocedi strupena sluz, ki lahko povzroči alergično reakcijo na koži, negativno pa vpliva tudi na drugo cvetje v vazi. Če jih kljub vsemu kdo želi kombinirati v cvetličnem šopku, jih je potrebno nabrati vsaj kakšen dan prej, presen jim dodamo še ostalo cvetje. V tem času se izločanje strupenega izcedka ustavi. Dišeče šopke z narcisami je priporočljivo postaviti v velike prostore, kjer je možnost pojava glavobolov zaradi prevelike koncentracije vonjav, manjša. Odsvetuje se cvetje v spalnici ali na jedilnih mizah. Ko narcise odcvetijo in niso več prmerna za šopek, nikakor ni priporočljivo, da jih odvržemo na kompost, s katerim pognojimo vrtnine na vrtu. Raje jih odvrzimo v zabojnik z organskimi odpadki, saj se ti odpadki ne znajdejo na kompostu. Seveda pa si je potrebno po nabiranju narcis vedno zelo dobro umiti roke, še bolje je, če jih trgamo z rokavicami. Ja, tako zelo resna "zadeva" je z narcisami. Podobno torej kot s prelepimi šmarnicami oziroma solzicami, ki so prav tako hudo strupene, če bi jih slučajno zaužili. Kot vemo, imajo podobne liste kot čemaž, zato se lahko ob uživanju šmarnic dobesedno zastrupimo do smrti.
Čebulice narcis posadimo v jamice zemlje že jeseni in jih popolnoma prekrijemo z zemljo. Narcise so zelo odporne na mraz in čebulice lahko brez težav prezimijo v zemlji. Pa tudi cvetovi znajo kakšen dan, dva ali tri preživeti v družbi snega. Kljub strupeni sluzi pa narcisa ni popolnoma varna pred škodljivci in boleznimi. Najpogosteje jo napade čebulna pršica, za katero je značilno, da raje napade posajene čebulice kot tiste v naravi. Pršica najprej napade čebulni vrat in se nato razširi po celotni rastlini. Znaki so žagaste brazgotine ob robovih listov, rast bolne rastline pa je okrnjena. Rastlina je nižje rasti, pogosto cveta sploh ne razvije. Učinkovine, kako odstraniti čebulno pršico še niso razvili.
Tanja Mojzer Foto: Pixabay