25. 2. 2021
Če imate doma muco, potem veste, da mačke večkrat predejo. Kako in zakaj sploh pride do tega zelo zanimivega mačjega pojava? Poglejmo!
Če muco pričnemo božati ali če je utrujena, bo kmalu pričela spuščati takšne umirjene godrnjave glasove. Najverjetneje bo tudi zaprla oči. Temu pojavu rečemo, da muca prede.
Obstaja več teorij, kako mačke sploh lahko predejo. Ena izmed njih je ta, da predenje vključuje aktiviranje živcev znotraj njihovega sistema. Živčni signali povzročijo vibracije glasilk, medtem ko služi diafragma kot nekakšna črpalka, ki potiska zrak skozi glasilke in s tem povzroča predenje. Predenje naj bi izhajalo iz centralnega živčnega sistema in naj bi bilo prostovoljno dejanje, kar pomeni, da mačke predejo takrat, ko hočejo. Ko mačka odraste, se pomen predenja spremeni. Nekatere mačke predejo, da izrazijo zadovoljstvo ali užitek, predejo pa tudi zelo prestrašene in zelo bolne mačke, pa tudi mačke, ki kotijo mladiče. Ko muca prede, ponavadi zapre oči. Strokovnjaki za vedenje mačk verjamejo, da se mačke, ko prede v stresni situaciji, s tem pomirjajo ali tolažijo, podobno kot ljudje, ki si pojejo ali mrmrajo, ko so živčni. Prestrašena mačka prede, ker s tem sporoča podrejenost ali neagresivne namene. Divja mačka bo predla in s tem sporočala, da ne bo napadla druge mačke, da se druge mačke ne počutijo ogrožene. Starejše mačke predejo, ko se igrajo ali ko se približajo drugim mačkam. S tem sporočajo, da so prijazne in da se želijo približati. Predenje naj bi se sprožilo v možganih in je tudi združljivo z bolj mehaničnimi razlagami predenja, saj endorfini (posebni hormoni) aktivirajo enega izmed predelov možganov za akcijo (ko se misel prevede v gibanje). Kakršnakoli že je razlaga za predenje, naj bi mačje zadovoljstvo, povezano pa je tudi z vplivom na izboljšanje v stresnih situacijah. Predenje je pač ena od najbolj ljubkih mačjih lastnosti.
Mačke predejo, če to želijo.
Objavljamo še video, kjer lahko prisluhnete, kako izgleda, če muca prede. VIDEO
Tanja Mojzer Foto: Pixabay Video: YouTube