24. 2. 2021
Danes bomo spoznali poklic elektromehanik, ki je nepogrešljiv, ko se pokvari kakšna električna naprava. Zna poskrbeti, da se pripomočki bele tehnike, zlasti gospodinjski aparati, električni stroji, generatorji, pogonski motorji in industrijski stroji kljub okvari ali motnjam spet lahko uporabljajo.
V primeru, da preneha delovati elektromotor v proizvodnji, v pralnem stroju, črpalki ali kje drugje, sta naši edini rešitvi nakup novega stroja ali obisk elektromehanika, ki poskrbi za popravilo starega. Delo elektromehanika sestoji iz vrste del, ki so si lahko po svoji naravi precej različna. Njegovo delo zajema previjanje vodnih črpalk, transformatorjev in visokonapetostnih transformatorjev, elektromotorjev različnih velikosti in vrst, kot so motogeneratorji, pretvorniki, enofazni, enosmerni, sinhronski in asinhronski elektromotorji.
Do okvare pride, ko je obremenitev elektromotorja prevelika ali pa delovanje stroja oslabi zaradi vdora vlage, ki je največji sovražnik elektromotorjev. Prav tako elektromehanik poskrbi za menjavo ležajev na elektromotorju ter popravlja navtija in vezave v elektromotorjih za robote. Delo ponuja uvajanje novosti v delovni proces ter samostojno reševanje strokovne problematike s področja elektromehanike. To vedno ponuja izziv pri opravljanju poklica in ga dela zanimivega.
Za pomoč pokličemo elektromehanika, ko se stroj preveč segreva oziroma pregori bakrena žička ali varovalka v elektromotorju.
Potrebno je imeti veliko volje in veselja do poklica, da se okvaro do konca odpravi. Kar se tiče osebnosti, morajo biti elektromehaniki zelo natančni in precizni, saj najpomembnejša faza popravila obsega zelo dosledno fiksacijo bakrene žice v tuljavo. Delo elektromehanika zahteva zelo vztrajnega človeka. Poleg tega mora imeti delavec tudi željo po nenehnem izpopolnjevanju in dopolnjevanju znanja, saj se pojavljajo nove vrste elektromotorjev z novimi lastnostmi in napakami, ki potrebujejo drugačno popravilo od prejšnjih. Tako se elektromehanik vseskozi uči in izpopolnjuje, na primer s tečajem iz varstva pri delu ali s tečajem za upravljanje frekvenčnih regulatorjev.
Še več informacij vas čaka v spodnjem videoposnetku:
Tanja Mojzer Foto: Pixabay Video: TV Slovenija