1. 1. 2021
Če si morda poškodujemo katero od okončin ali imamo bolečine na primer v hrbtenici ali katerem drugem delu telesa, nam zdravnik predpiše obiskovanje fizioterapije. Tam nam fizioterapevt pomaga, da določen del telesa pravilno razgibavamo. Poglejmo torej, kakšno je sploh delo fizioterapevta in kdo se lahko odloči za ta poklic.
Fizioterapevt je zdravstveni delavec, ki v vseh fazah zdravstvenega varstva z vzgojnimi in fizioterapevtskimi metodami vzdržuje, vzpostavlja in izboljšuje psihofizične sposobnosti ter zmogljivosti zdravih, v razvoju motenih in bolnih ljudi. Delo fizioterapevta je tudi vzgojno in motivacijsko, bolnika pridobi za aktivno sodelovanje pri zdravljenju. Delo je fizično in psihično naporno. Fizioterapevt sodeluje pri usklajevanju dela z drugimi enotami. Preverja varnost bolnikov in sodelavcev, dela v strokovnih organizacijah, pomaga pri oblikovanju zdravstvene politike in načrtovanju zdravstvenega varstva, pri določanju ciljev zdravljenja v zdravstvenem timu.Fizioterapevt s pomočjo fizioterapevtskih metod v zdravstvenih zavodih, v zdraviliščih in v drugih ustanovah vzdržuje in izboljšuje zmogljivosti zdravih in bolnih ljudi. Za vsakega pacienta posebej predpiše ustrezne vaje oziroma zdravljenje. Fizioterapija lahko poteka v obliki telovadbe oziroma predpisanih vaj na postelji, na stolu, stoje ali celo v bazenu.
Delovni pripomočki: Fizioterapevtu so pri delu v pomoč: razni instrumenti in aparati za fizioterapevtsko obravnavo, sanitetni material, dezinfekcijska sredstva, mazila, sredstva za ogrevanje in ohlajevanje ter pripomočki za vodenje zdravstvene in strokovne dokumentacije.Fizioterapevt pri svojem delu uporablja različne aparate, ki pomagajo pacientom pri zdravljenju.
Na podlagi ocene bolnikovega stanja in osebnostnih značilnosti bolnika, sestavi fizioterapevtski program za vsakega bolnika posebej ali za skupine bolnikov oziroma za zdrave osebe. Program zajema uporabo metod gibalne terapije in fizikalnih energij, s katerimi spodbuja in vzpostavlja njihovo funkcionalno ravnotežje. Pri svojem delu je komunikativen in se ravna po etičnih načelih fizioterapevtov v skladu s Kodeksom etike fizioterapevtov Slovenije. Upošteva človekovo dostojanstvo in njegove pravice. Je ustvarjalen, zna kritično razčleniti in ocenjevati fizioterapevtske postopke in rezultate svojega dela in prispeva k razvoju stroke. Fizioterapevt pozna predpise o varstvu pri delu in ravna v skladu z njimi. Nosi zaščitno delovno obleko - uniformo, ortopedsko obutev, zaščitna očala in rokavice. Seznani se z uporabo in delovanjem električnih aparatur, kot so laser, magnet in obsevalnik, ki jih uporablja pri delu.
VIDEO
T. M. Foto: Pixabay Video: Moja izbira