24. 11. 2020
V hladnih jesenskih in zimskih dneh se več zadržujemo v notranjosti prostorov in manj na sončku ter v naravi. Zaradi letošnjih okoliščinah, ko tudi vrtec, šola in mnoge službe, ki jih opravljajo odrasli, potekajo od doma, pa smo še toliko manj zunaj in v naravi. Zaradi tega je potrebno zelo paziti, da v naše telo vnesemo dovolj vitamina D, ki ga človeško telo v največji meri prejme od, ne boste verjeli, sončnih žarkov.
Vitamin D imenujemo tudi »vitamin sonca«, ker ga človeško telo tvori le ob sončni svetlobi. Pospešuje tudi absorpcijo kalcija in fosfatov in je nujno potreben za pravilno rast in tvorbo zob in kosti. Iz zgodovinskih razlogov se vitamin D uvršča med vitamine, čeprav se ga obravnava kot prohormon z različnimi aktivnimi delovanji, ki delujejo kot hormoni. Telo ga začne proizvajati, ko je izpostavljeno ultravijoličnim B-žarkom v sončni svetlobi. Teoretično je dovolj le nekaj minut sonca na dan, da dobimo potrebno količino vitamina D, vendar marsikdo ne dobi niti toliko sončne svetlobe, še posebno pozimi. Poleg tega se sposobnost telesa, da tvori vitamin D, z leti slabša, tako da je pomanjkanje tega vitamina pri starostnikih kar pogosto. A tudi pri mlajših je mogoče, da jim vitamina primanjkuje.Že 10-minut sprehoda po sincu zadovolji vnos vitamina D v telo.
Nekaj ga dobimo tudi s prehrano, a glavni vir je sonce. Kako ga torej dobi človeško telo: - Proizvaja se v koži z izpostavljenostjo sončni svetlobi - Z zaužitjem živil in prehranskih dopolnil V kateri hrani najdemo vitamin D? Mastne ribe, ribje olje, jetra, jajčni rumenjak, mleko in mlečni izdelki. Rastlinska živila vsebujejo zelo majhne ali pa skoraj nič vitamina D, kar je zelo pomemben podatek za vegeterijance in vegane. V ribah in ribjem olju je veliko vitamina D.
Nekaj različnih vrt vitamina D - vitamin D2 (prihaja iz rastlin) - vitamin D3 (prihaja iz živali) Vitamin D2 in vitamin D3 sta enako učinkovita, kadar se v jetrih in ledvicah pretvorita v aktivno obliko 1,25-dihidroksivitamin D.Če telo prejme v naravni obliki (preko sončnih žarkov in hrane) premalo vitamina D, si lahko pomaga tudi z uživanjem prehranskih dodatkov v obliki tabletk ali kapsul oziroma razpršil.
Vloga vitamina D v telesu Glavna vloga vitamina D je, da sodeluje pri normalni absorbciji kalcija, fosforja in (v manjši meri) magnezija. Vitamin D je bistvenega pomena za rast in zdravje kosti in zob. Pomemben je tudi pri preprečevanju osteoporoze, bolezni, ki povzroča krhke kosti in s tem povečuje tveganje za zlome. Brez vitamina D telo ne more absorbirati kalcija iz hrane in dopolnil, ne glede na to, koliko ga užijemo. Izkazalo se je tudi, da vitamin D vpliva na rast in obnovo številnih drugih tkiv in pomaga uravnavati imunski sistem. Sodeluje tudi pri drugih obolenjih, kot so avtoimunost in rak.
Komu ga po navadi primanjkuje? Znižano koncentracijo vitamina D najdemo pri starejših ljudeh in ljudeh s povečano telesno težo, ki običajno niso dovolj izpostavljeni soncu. Večje pomanjkanje vitamina D najdemo tudi pri ljudeh s temnejšo kožo in pri tistih, ki dalj časa jemljejo določena zdravila. Povečane potrebe po vitaminu D so priporočljive tudi med nosečnostjo. Ustrezna izpostavljenost soncu je ocenjena na 2x tedensko za 5 – 20 minut. Ljudje, ki niso dovolj izpostavljeni soncu lahko vitamin D pridobijo iz hrane ali prehranskih dopolnil.Tako kot vseh snovi v telesu, z leti primanjkuje tudi vitamina D. Zato je zelo pomembno, da smo skozi vse življenje dovolj na svežem zraku in da uživamo uravnoteženo in zdravo prehrano.
Tanja Mojzer Foto: Pixabay