13. 7. 2020
Danes bomo v športni abecedi govorili o športu, za katerega ste zagotovo že slišali, čeprav dvomimo, da ste se tudi tekmovalno preizkusili v njem. Gre za skok v višino, ki pa se v osnovnih šolah ponekod vseeno izvaja. Poglejmo podrobnosti.
V šoli se uporabljata dve tehniki skoka v višino in sicer prekoračna tehnika (škarjice) ni flop.
Prekoračna tehnika je preprostejši način skoka v višino. Odrivno mesto je na prvi četrtini razdalje med obema stojaloma in dve stopali stran od letvice. 5 koračni zalet izmerimo pod kotom 45 stopinj glede na letvico, z 8 hodnimi koraki. Na začetek zaleta postavimo zamašno nogo, odrivna je pripravljena za prvi korak. V zaletu in odrivu mora biti trup vzravnan, zadnji 3 koraki pa morajo biti izvedeni hitreje. Doskok je na zamašno nogo. Skok je uspešno izveden, če tekmovalec ne podre letvice. Skakalec mora prenehati s tekmovanjem, ko trikrat zapored podre letvico, ne oziraje se na višino, kjer je opravljal poskuse. Skok ni veljaven, če se skakalec odrine sonožno.Pri skoku v višino s emora tekmovalec zelo usločiti v hrbtnem delu, ko z zaletom skoči in poskuša ne podreti palice, ki leži vodoravno.
Tehniko skoka v višino sestavlja: zalet, odriv, let in doskok. Poglejmo nekaj pojmov, ki se uporabljajo pri tem športu: Zalet: izmerimo ga pod kotom 45 stopinj glede na letvico z 8 hodnimi koraki, na začetek zaleta postavimo zamašno nogo, odrivna je pripravljena za prvi korak. Hitrost zaleta mora naraščati proti odrivu. Zalet mora biti ritmičen.Odriv: aktivna postavitev stopala odrivne noge pod kotom 45 stopinj in 2 stopali stan od letvice; zadnji korak mora biti izrazito hiter in krajši od ostalih. Oodrivno mesto je na prvi četrtini razdalje med obema stojaloma, odriv ne sme biti sonožen.Prehod letvice: naredimo tako imenovane škarjice, nogi sta čim bolj iztegnjeni, telo nagnjeno rahlo naprej. Glava je v podaljšku trupa ali nekoliko zaklonjena, noge so v kolenu pokrčene, kolena in ramena morajo biti nižje od položaja bokov.Skok v višino je eden izmed športov na poletnih olimpijskih igrah. Tekmujejo tako moški kot ženske. Doskok: izveden je na zamašno nogo. Tehnika flop se razlikuje od drugih tehnik skoka v višino po dveh elementih: polkrožnem zaletu in prehodu letvice čez hrbet. Največja značilnost flopa je let s hrbtom čez letvico v usločenem položaju, ko je treba potiskati boke naprej in navzgor, ramena in stopala pa navzdol. Tak način skakanja se je uveljavil kot najbolj učinkovit in racionalen — tako v vrhunski kot tudi v šolski atletiki. Ob tem je potrebno opozoriti na varno doskočišče. Tehnika flop je tudi tekmovalna tehnika.Zalet: Pravokotno od sredine letvice izmeriš 8 korakov, nato pa 5 do 6 korakov vzporedno z letvico. Hitrost zaleta mora naraščati proti odrivu. Zalet mora biti ritmičen.Odriv: aktivna postavitev stopala odrivne noge pod kotom 30̊ in 2 stopali stan od letvice. Zadnji korak mora biti izrazito hiter in krajši od ostalih;odrivno mesto je na prvi četrtini razdalje med obema stojaloma.
Kako vse to izgleda v praksi, si lahko ogledate v videoprispevku, ki je bil objavljen v oddaji Infodrom:
VIDEO
|none|popup|
In še eden izmed skokov:
VIDEO
T. M. Foto: Pixabay Video: Infodrom, TV Slovenija, YouTube