Dela frizerja so raznolika: od striženja, oblikovanja pričesk, brad in brkov, britja, barvanja las, trepalnic, obrvi in brkov, do negovanja las in lasišča. Ko stranka stopi v salon, se frizer z njo posvetuje o želeni storitvi. Delo navadno začne z umivanjem las in lasišča. Frizer ne neguje le las in lasišča, marveč tudi roke in nohte, opravlja masažo lasišča, obraza, vratu, dekolteja in rok. Pričesko oblikuje s striženjem, navijanjem, spenjanjem, oblikuje jo s sušilcem in krtačo ter drugimi frizerskimi aparati in pripomočki. Pozna različne tehnike in vrste ličenja. Nenehno spremlja novosti v frizerstvu doma in v tujini, upošteva sanitarno higieno in tehnične predpise za varno delo in varovanje okolja. Ko je delo končano, stranki po predhodni kalkulaciji zaračuna opravljeno storitev.Frizerji se zaposlijo v frizerskih salonih, dela in naloge opravljajo posamično ali po zaokroženih celotah in področjih, kot so urejanje las in lasišča, urejanje in oblikovanje pričesk, manikerska dela, druga dela v frizerskem lokalu, svetovanje in obračun storitev.
Kakšne pripomočke uporabljajo frizerji? Pri svojem delu uporablja široko paleto najrazličnejših pripomočkov in orodij iz različnih materialov: glavnike, česalne krtače, britve in brivnike, škarje in strojčke za striženje las in dlak, navijalce za kodranje, čopiče za miljenje in nanašanje kemikalij, razpršilnike, toaletne vode, lake, šampone, utrjevalce in barvila. Ne more tudi brez umivalnikov, umivalnih pultov, stenskih in ročnih ogledal, raznih sušilnikov, brisač in prtičev. V frizerstvu se uporabljajo še voda, mila, šamponi, posipala, kreme, mazila, masti, olja, utrjevalci, losjoni, mehčalci, barvila, belila, sredstva za niansiranje, svetlenje in razbarvanje ter prepariranje pri kodranju.Za opravljanje poklica je potrebna srednja poklicna izobrazba. Za delo je treba poznati osnove kemije, higieno, varovanje okolja, komuniciranje, psihologijo in računovodstvo.
Delo frizerja zahteva dobre telesne spretnosti. Opravlja se pretežno stoje, s pripogibanjem, obračanjem in poseganjem. Poleg ostrega vida ima frizer visoko razvite spretnosti rok in prstov. Zelo dobro razlikuje barve in odtenke. Biti mora iznajdljiv, samostojen in imeti smisel za organizacijo dela. Vešč je komuniciranja s strankami.
VIDEO
Frizer mora biti zelo takten pri delu z ljudmi in spreten pri opravljanju frizerske storitve. Biti mora komunikativen in imeti smisel za lepoto in tudi za umetnost. Predanost delu in nenehno izpopolnjevanje, izobraževanje in uveljavljanje novih spoznanj v praksi je pot k uspešnosti v poklicu. Frizer dela v zaprtem prostoru v normalnih delovnih razmerah. Zaradi umivanja, striženja, lakiranja in barvanja se ni mogoče izogniti umazaniji od delcev las in dlak in kemikalij. Frizer dela individualno ob stalni navzočnosti drugih ljudi oziroma strank. Delo je eno- ali dvo-izmensko, lahko tudi v deljenem delovnem času.
Nevarnosti Možne poškodbe so: vrezi, vbodi z ostrim orodjem in okužbe z nalezljivimi boleznimi pri neposrednih stikih z ljudmi. S pazljivostjo pri delu in upoštevanjem navodil o uporabi zaščitnih sredstev se je poškodbam po navadi moč izogniti.
T. M. Vir: Center Republike Slovenije za poklicno izobraževanje Foto: Pixabay Video: TV Slovenija