Zbirke ljudskih pravljic z vsega sveta Na knjižnih policah knjižnic je moč najti marsikaj, od Brazilije in Filipinov do Nigerije in Škotske. Ali čilske, švedske in švicarske pravljice. Morda začnete s splošno zbirko, kot je Svetovne pravljice in se nato kot pravi raziskovalci podrobneje lotite določenega predela sveta ali pa izberete naključno nekaj zbirk z različnih delov sveta in med njimi najdete sorodne pravljice.
Čeprav se pripovedi na različnih celinah močno razlikujejo, boste namreč praktično povsod našli sorodne motive. Ljudje se pač povsod prepirajo, poročajo, poskušajo obogateti, iščejo sožitje z naravo, se bojujejo z boleznijo, spopadajo s sovražniki, ... Ste vedeli, da so raziskovalci našli skoraj tisoč različic Pepelke na vseh celinah našeg planeta?
Brskanje po knjižnicah z masko na obrazu seveda ni tako prijetno, kot bi bilo brez, a marsikaj se da poiskati in naročiti kar prek spleta, tako da kar brez izgovorov, prosim. Branje takšnih zbirk je tudi priložnost, da se seznanimo z ljudstvi, s katerimi smo zgodovinsko in kulturno tesno povezani, a vendar o njih ne vemo veliko, kar vodi v nepotrebne težave pri sporazumevanju in zamujene priložnosti za sodelovanje. Hkrati laghko vsaj nekaj izvemo o ljudstvih, s katerimi nikdar ne bomo prišli v stik, a so vseeno del našega sveta. Že hiter pregled police z zbirkami pokaže, da lahko beremo eskimske, judovske, romske, sibirske, tatarske, uzbeške in še marsikatere pravljice, ki očarajo s svojo raznolikostjo.
Zbirke pravljic od blizu in še bliže Slovenski zbiralci in zapisovalci pravljic so opravili zares izjemno delo. Ker naša domovina leži na križišču velikih ljudstev in pomembnih poti, so tudi naše pravljice raznolike kot le malokatere. Že samo zbirk s koroškimi pravljicami je na voljo kar nekaj. Rezijanske pravljice so med najbolj znanimi. Ne pozabimo na belokranjske, pohorske, prekmurske, triglavske ali pravljice iz Dobrepolja. Morda nas ravno branje pravljic spodbudi, da obiščemo kraje, kjer so nastale. Veiko lepega se nam skriva takorekoč pred nosom, le kako uro vožnje od doma! Če bi si radi razširili obzorja, a vseeno ostali na Balkanu, so tu bolgarske, hrvaške, lužiškosrbske, makedonske, novogrške, romunske in druge pravljice. Ali pa se posvetimo zgodovini Slovanov in sežemo po zborkah vzhodnoslovanskih, južnoslovanskih ali zahodnoslovanskih pravljic. Prav vse naštete sol na vojo v naših knjižnicah. Kaj pa če se posvetimo literarnim junakom? Kralj Matjaž, Peter Klepec in Kekec so lahko odlični popotniki v svet domišljije in zgodovine. Ko preberemo knjigo o kateremkoli o njih, lahko vedno pobrskamo za dodatnim znanjem. Zgodbe o kralju Matjažu, na primer, so zmes resničnih dogodkov, legend in čiste domišljije. O Kekcu, po drugi plati, je gotovo zanimivo vedeti, da je doživel več odmevnih filmskih upodobitev, da je na voljo v izvirni, Vandotovi različici, kot tudi sodobnejši, ki jo je napisal Andrej Rozman Roza. Bi za hec prebrali obe in ju primerjali med seboj?
VIDEO
Kaj pa če bi šli še korak dlje in primerjali Petra Klepca in Piko Nogavičko? Bi našli še kakšnega podobnega superjunaka? Ste vedeli, da sta jih poznala že brata Grimm? Večina mladih bralcev sicer daje prednost televiziji in spletu, zato ni nič narobe, če nekatere od naštetih zgodb spoznate tudi prek video zapisov. Kaj pa, če bi naredili oboje? Bi Kekca ali Piko Nogavičko prebrali in si ogledali film?
Ni treba le brati Bi lahko spotoma zavili še k danes tako priljubljenim superjunakom iz Amerike? Superman, Spider-Man, Iron-Man in tovarišija so vsi po vrsti svojo pot začeli v stripih. Knjigarne, knjižnice in splet ponujajo veliko raznolikih zgodb, ob katerih bodo počitnice zabavnejše, ne gleda na to, ali boste v njih uživali na plaži ali klopi v bližnjem parku. Junakov, tudi tistih malo manj super, seveda ne bo zmanjkalo. Malo mlajši se še vedno navdušujejo nad Heidi in Disneyevimi princeskami, če so bolj navihani nad Pickom in Packom ali Lažnivim Kljukcem, malo starejši nad gusarji, stezosledci, kavboji in vesoljci v klasikah Cooperja, Londona, Maya, Stevensona, ali Verna. Sedaj je odlična priložnost, da morda naredite celo korak naprej in poskusite s tako pomembno knjigo kot je Don Kihot. Na prvi pogled deluje malo starinsko, a je še kako zabavna!
Naj bo tako ali drugače, ob branju predvsem poskusite biti raznoliki in uživati. Za ideje pri pisanju v novem šolskem letu vam potem zagotovo ne bo treba skrbeti. Lepe počitnice!
Vsi uporabljeni slikovni viri so v javni lasti:
https://mycalendarland.com/calendar/ https://pravljice.wordpress.com/2020/06/25/afriske-pravljice/ https://slikanice.blogspot.com/2018/05/don-kihot-z-ilustracijami-johna-gilberta.html
Napisal Tomo Kočar, pisatelj in publicist