Na kaj najprej pomislite, ko slišite za poklic botanik? Kdo ve, kaj botanik opravlja? Če vam to ni znano, prijazno vabljeni v našo družbo, da to skupaj razvozlamo.
Botanik se lahko zaposli tudi na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti in v naravoslovnih muzejih. Njegovo delo poteka v laboratorijih ali v kabinetih, v nekaterih primerih veliko dela tudi na terenu. Pri botanikih se v zadnjem času zelo uveljavlja mednarodno sodelovanje z izmenjavo obiskov in udeležbo na strokovnih in znanstvenih konferencah. V okviru botanike se specializira za posamezne rastlinske skupine. Lahko dela povsem samostojno ali v skupini različnih poklicev, v timu biologov. Lahko je tudi vodja skupine.
Botanik v botaničnem vrtu skrbi tudi za nabiranje semen rastlin za lastne potrebe in za izmenjavo med botaničnimi vrtovi. Botanični vrtovi po svetu si namreč izmenjujejo semena za raziskovalne in pedagoške namene.
V tej dokumnetarni oddaji, ki je bila predvajana v lanskem letu na TV Slovenija, lahko pobliže spoznate Botanični vrt v Ljubljani.
Na kakšne nevarnosti preti nejgovo delo?
Večji del opravil poteka v predavalnici, na terenu ali v laboratoriju. Nekateri delajo z nevarnimi mikroorganizmi ali strupenimi kemikalijami, zato morajo poskrbeti za lastno zaščito in zaščito okolja. Sicer posebne nevarnosti in poškodbe pri delu niso pogoste.