Kaj gozdar počne? Gozdar podira drevesa, jih klesti, žaga in pripravlja za nadaljnjo obdelavo. Sadi mlada drevesa, varuje in neguje rastlinske nasade in opravlja druga gozdno varstvena dela. Po potrebi narejene gozdne izdelke ali sortimente tudi olupi. Izdela tudi sečni red, kar pomeni ustrezno zlaganje vej in drugih sečnih odpadkov. Izdelana debla ali gozdne sortimente s cepinom ročno spravlja po sečišču do kraja, kjer je mogoče spravilo. Nato z gozdarskim traktorjem izdelana debla prepelje do skladišča ob cesti. Ob tem ves čas skrbno varuje gozd, kjer opravlja delo.Gozdar podira gozdna drevesa, ki rastejo na različno nagnjenem zemljišču, so različnih debelin in višin in rastejo v okolju z drugimi drevesi. Podrta drevesa klesti, kroji in razžaga z motorno žago.
Gozdarja v različnih razvojnih obdobjih čakajo gojitvena dela, kot so priprava tal za naravno ali umetno obnovo, sajenje sadik različnih drevesnih vrst, zaščita sadik in varovanje nasadov in nega mladja. Opravlja tudi gozdno-varstvena dela in zatira gozdne bolezni ali škodljivce. Pomaga odpravljati posledice na poškodovanem drevju po raznih ujmah, kot so snegolom, vetrolom ali žledolom. Pri delu upošteva v delovnem nalogu določeno organizacijo in zahteve varnega in učinkovitega dela. Zaradi različnih delovnih okoliščin je delo gozdarja raznoliko in zahteva tako samostojno odločanje kot prilagajanje.
To pa veste ... Najpomembnejše gozdarjevo orodje je seveda gozdarska motorna žaga. Poleg nje uporablja še drugo ročno orodje: sekire, cepin, lupilnik, krivke, vzvodni obračalnik, žični nateg, kline, gojitvene ročne žage, vejnik, gojitveni motorni rezalnik, sekaški pas in drugo. Pri mehaniziranem spravilu uporablja gozdarski traktor z vitlom, verige ali vrvi za navezovanje bremen in škripce. Delo gozdarja se odreja s pisnim delovnim nalogom. Za obračun dela uporablja gozdarski meter, kubirne tablice, kalkulator in evidenčne obrazce za spremljanje opravljenih delovnih ur in količin dela. Nujna so očala, tudi slušalke, včasih še čelada in pa seveda žaga.
Gozdarjeva naloga je, da opravi po delovnem nalogu naročeno delo in pri tem upošteva opozorila na posebne zahteve in nevarnosti pri delu. Njegovo delo se lahko šteje za storitev ali kot izdelek. V vsakem primeru se meri v obliki podrtih dreves, obdelane hlodovine, izdelanih gozdnih lesnih sortimentov ali opravljenih gozdno-gojitvenih ali gozdno-varstvenih del.
Gozdar mora biti oseba, ki ima zelo pozitiven odnos do narave. Svoje delo mora tudi brez stalnega nadzora opravljati v interesu varovanja narave.
Nevarnosti pri delu? Delo gozdarja velja žal za delo s povečanimi nevarnostmi in škodljivostmi. To potrjujejo pogoste poškodbe, tudi hujše. Gozdarje lahko prizadenejo poklicne bolezni, poklicna naglušnost in belina prstov rok ter vrsta drugih obolenj. Ker so nekatera njegova opravila škodljiva, mu je priznana beneficirana delovna doba. Gozdar lahko s preventivnimi varstvenimi in zdravstvenimi ukrepi učinkovito ohranja psihofizične in zdravstvene sposobnosti za svoje delo.
T. M. Foto: Pixabay