Kako se kaže ego pri otroku? Na kaj naj bodo starši še posebej pozorni? Da najprej razložim, kaj sploh EGO je. Otroci se na neki način rodijo “čisti z zapisom”, kaj je njihov potencial, ki pa ga je treba še razviti. Za primer lahko dam seme rože, ki ga posadimo v zemljo, vendar bo ta roža zrasla, šele če bodo upoštevani vsi pogoji. Enako je pri potencialu otroka, če bodo upoštevani vsi pogoji za razvoj, bodo sebe izrazil v popolnosti in sploh ne bo poznal besede “problem”, ki je danes največkrat uporabljena beseda. Ego je neke vrste senzor nad tem potencialom in ves čas preverja, ali živimo v skladu s svojim potencialom ali ne. Torej ego ni nič slabega, je v bistvu neka zaščita, smerokaz, ki v skladu s tem usmerja naše vedenje. No, do tukaj vse lepo in prav, potem pa se vprašamo, zakaj pa toliko negativnega o egu, zakaj nam povzroča težave? Človeški potencial potrebuje približno šest let, da se razvije v polni meri. Če bo v skladu z njim potekal razvoj, bo otrok svoboden in brez večjih težav v življenju, če ne, se bo na “potencialu” začel nabirati psihološki prah, psihološke smeti. Potencial se bo ukrivil in izkrivil in potem bo EGO (senzor) ves čas primerjal naš način življenja z našo (izkrivljeno) naravo, ki v bistvu ni naša, ampak nam jo je okolica vsadila, in tako se rodi konflikt. Naš način življenja ni v skladu z našim notranjim potencialom. To, da nam nekdo nekaj “vsadi”, kar ni naše, pomeni, da je otrok opazoval starejšo osebo, po kateri se vzgleduje (z prevzemom vzgledov se otrok uči in oblikuje svoj potencial), ki je bila neiskrena sama do sebe. Otrok opazuje, kako se kdo vede sam do sebe, kako izraža svojo svobodo, voljo ... In bolj, kot je oseba odprta sama do sebe, večjo svobodo pri izražanju si bo otrok dovolil. Torej starši naj bodo predvsem pozorni sami nase, naj se ne omejujejo, temveč naj živijo, tako kot čutijo, ne pa tako kot narekuje okolica. In takrat se bo pri otroku razvil njegov potencial v popolnosti, “ego” bo zdrav ego in ga bo usmerjal k uživanju v življenju.
Otroci se največ naučijo predvsem z zgledom. Zato je v prvi vrsti pomembno, da ste kot starš svojemu otroku dober zgled. Vaša dejanja naj bodo v skladu z vašimi prepričanji.
Kako krepiti samozavest pri otroku? Kot sem že omenil, da je vse pomembno, kako so starši pripravljeni, na rojstvo otroka, namreč priprave niso samo tehnične stvari, temveč tudi osebna rast. Starš mora biti stabilen in zadovoljen sam s sabo, ker potem bo to zadovoljstvo prenesel tudi na otroka. Predvsem pomembno pa je, da se z otrokom po tretjem letu začnemo ukvarjati kot z “odraslo” osebo, saj tako pri njem razvijamo odgovornost.Se že pri otroku vidi, kako bo deloval pozneje v šoli, v skupnosti, v družbi? V bistvu se že vidi pri njihovih starših, kakšni bodo otroci v šoli.Kako pri otroku spodbuditi sočutje - da enostavno čuti pripadnost v neki skupnosti in ne misli samo nase? Zraven zadovoljstva staršev je pomembno, da otroka tudi vključujemo v zdravo družbo, torej družbo otrok, ki imajo zadovoljne starše.Kako pri otrocih krepiti pogum in jasno izražanje mnenja? Pozabiti mora predvsem družbene norme, kaj bodo sosedje rekli, pazi kaj delaš ... Tega ne smeš! Kot starši spodbujamo njegovo kreacijo in svobodo, seveda pa mu moramo pri tem pokazati meje. Otrok nas bo posnemal, pomeni, da se jih tudi sami moramo držati. Bolj kot otroci rastejo, večje ogledalo imamo pred seboj. Kaj storiti, če je otrok preplah in se boji vsega novega? Ta strah prihaja od samih staršev, treba je raziskati, od katerega to prihaja, in potem tudi odpraviti vzroke. To bo neposredno čutil sam otrok in tako se bo začelo spreminjati njegovo vedenje.Katera otrokova vedenja so "krizna" in jih je treba znati odpraviti? Pozorni moramo biti na vsak detalj ali novost pri otroku, ki se pojavlja dnevno, saj vsak dan raziskuje svet. To ne pomeni, da ga moramo imeti pod stalno nadzorom, temveč se moramo z njim intenzivno ukvarjati. Predvsem nevarni znaki so, ko otrok postane agresiven do sebe in okolice. Pomeni, da doživlja nek notranji boj, ki ga izraža z agresijo.
Milan Krajnc je pedagog in krizni svetovalec po metodah realitetne terapije in transakcijske analize (oboje modaliteti psihoterapije) in je specializiran za odpravo vzorcev iz otroštva in vzgojo z spodbujanjem potencialov.
Razložimo še, kaj transakcijska analiza sploh je Transakcijska analiza je sodobna psihoterapevtska smer. Je tudi teorija osebnosti in teorija komunikacije. Njen utemeljitelj je ameriški psihiater in psihoterapevt Eric Berne (1910-1970). Ime transakcijska analiza izhaja iz pojma transakcija – to je izmenjava sporočil med osebama. Ker je transakcija enota komunikacije, je transakcijska analiza pravzaprav analiza komunikacije. Osnovne predpostavke transakcijske analize so, da smo vsi ljudje v redu, da ima vsakdo sposobnost, da razmišlja, da odloča o svojem življenju in te odločitve lahko spreminja. Vloga klienta v terapiji je enakovredna, saj ga terapevt seznanja z idejami transakcijske analize in ga spodbuja, da tako prevzame enakovredno vlogo v procesu spremembe. Osnovni koncepti transakcijske analize so ego stanja, referenčni okvir, transakcija, življenjski skript, eksistencialna pozicija, emocije, simbioza, odpisovanje idr. Glede na klienta in njegovo željo po razrešitvi, se določi najprimernejši koncept, v katerem sodelujeta klient in psihoterapevt.
Tanja Mojzer
Foto: Miroslav Petrović (fotografija Milana Krajnca) in Tanja Mojzer